Balkansko prvenstvo - Ognjen Stojanović uzeo 11. titulu, Lana Gavrilović prvu

5. septembar 2021.

ognjen stojanovic balkansko prvenstvo u triatlonu na vlasini lana gavrilovic iva pavlovic

facebook

Kada je ime Ognjena Stojanovića na startnoj listi Balkanskog prvenstva unapred se zna i ko će se naći na najvišem mestu pobedničkog postolja. Novosađanin je na Vlasini osvojio 11. titulu pošto je sprint distancu (750 metara plivanja, 20 km vožnje bicikla, 5 km trčanja) završio za 55 minuta i 50 sekundi.

Stojanović je prvi put na Balkanijadi trijumfovao 2008, a sada je nisku zlatnih medalja nastavio posle pauze od dve godine. Na šampionatu nije učestvovao samo 2011. i 2019, dok prošle, takmičenja nije bilo zbog pandemije koronavirusa. Ognjen je do 11. titule na isto toliko prvenstava došao uprkos, kako kaže, pehovima koji mu se nikada do sada u dugoj karijeri nisu desili.

Prvo je start kasnio 45 minuta, pa smo se pet puta zagrevali. Iako sam imao redni broj jedan, prozivka je išla bez nekog redosleda i na kraju sam izabrao najlošiju poziciju. Na početku plivanja su me potopili, pa sam bio u trećoj grupi, ali sam uspeo da se domognem vodeće. U prvoj tranziciji sam imao peh sa neoprenskim odelom i patikom, pa sam tu izgubio deset, petnaest sekundi, ali sam nadoknadio to na biciklu – opisao je Stojanović početak trke.

Ni vožnja bicikla nije protekla glatko, ali zato trčanje jeste.

U poslednjem, četvrtom krugu, pukao mi je držač za patike na pedali, što je i dosta opasno, pa sam maltene jednom nogom završio taj segment. Na trčanju sam jedan deo staze odradio sa takmičarem iz Slovenije, ali sam se posle odvojio i rutinski završio trku. Nisam se previše forsirao jer sam se čuvao za štafetu – istakao je Ognjen.

ognjen stojanovic balkansko prvenstvo u triatlonu na vlasini

Upravo je Slovenac Klemen Bojanc osvojio srebrnu medalju rezultatom 56:01, dok je Rumun Vlad–Adrian Remzing uzeo bronzu (56:20). Stojanovića sledeće subote očekuje državno prvenstvo u polumaratonu u Kostolcu, a 19. septembra poludistanca 11tri u Beogradu.

U ženskoj konkurenciji Kragujevčanka Iva Pavlović bila je uz jednu Slovenku, najmlađa na startnoj listi. Zauzela je šesto mesto vremenom 1:06:44, ali je bila treća juniorka. Trijumfovala je Tjaša Vrtačič iz Slovenije (1:02:19), Jeva Minik zauzela je drugu poziciju (1:02:53), dok je Esra Nur Gokček iz Turske obezbedila bronzu (1:03:43).

Još jednu zlatnu medalju za Srbiju osvojila je mlađa juniorka Lana Gavrilović, koja je posle dva srebra na Balkanijadi došla do prve titule. Triatlonka iz Sremske Mitrovice super sprint distancu (400 m plivanje, 10 km bicikl, 2,5 km trčanje) prešla je za 34 minuta i 53 sekunde. Na postolju su joj se pridružile Selinaj Kir (35:22) i Elif Varli (35:30) iz Turske.

Lana i Iva Pavlović posle uspešnih ostvarenja na ovom šampionatu sutra nastavljaju sa radom u Švajcarskoj, gde će sedam dana biti na trening kampu sa drugim perspektivnim sportistima iz cele Evrope.

lana gavrilovic balkansko prvenstvo u triatlonu

Srpska štafeta u super sprintu u sastavu Lana Gavrilović, Ognjen Stojanović, Iva Pavlović i Strahinja Trakić, zauzela je peto mesto, a zbog nekoliko pehova, ostala je bez srebra.

Srpski predstavnici osvojili su i odličja u starosnim kategorijama na olimpijskoj distanci (1.500 m plivanje, 40 km bicikl, 10 km trčanje) u kojoj su u ukupnom poretku Aneta de Kandija i Čila Bognar bile prva i druga, a Marjan Lukić i Strahinja Strelić drugi, odnosno treći.