Uspešan debi Srbije i Crne Gore na Evropskom prvenstvu

22. novembar 2021.

skyrunning srbija skajraning reprezentacija evropsko prvenstvo u portugaliji

facebook

Kao što su i najavili, reprezentativci Srbije i Crne Gore na skyrunning Evropskom prvenstvu u Portugaliji bili su najbolja verzija sebe. Ciljeve su ostvarili. Iskustvo je u džepu. Debi na šampionatu Starog kontinenta prošao je kako se samo poželeti može, a stavljanje dve države na mapu ovog takmičenja predstavlja svojevrstan iskorak za naš skyrunning.

Tatjana Jovanović, Pavle Varinac, Lidija Radulović, Nikola Ilić, Miluša Bošković, Živko Tomić i Marija Kostić uspešno su završili trke na zahtevnoj stazi i što je najbitnije, nije bilo povreda, padova i uprkos zaista izazovnom terenu, kroz cilj su svi prošli sa osmehom na licu i u vremenskom limitu smiley

Prvog dana prvenstva Miluša i Živko odradili su odličan posao na trci Sky ultra od 65 km i 6.500 metara uspona. Prešli su tehnički zahtevnu stazu, koju je prošle godine završilo samo 30 odsto učesnika.

Vreme koje je ovaj dvojac imao za prelazak deonice bilo je 16 sati, a Miluša je, predstavljajući Crnu Goru, trku završila za 12 sati, 50 minuta i 14 sekundi, zauzevši 12. poziciju. Bila je za dva mesta ispred, sada već bivše, rekorderke staze, Žokelin Fereire iz Portugalije (13:04:23). Iako jeste bivša vlasnica najboljeg rezultata na ovoj deonici, tačnije je da je svih 14 žena oborilo prethodni rekord, koji je bio 14:51:38.

Nova granica snova koja će biti izazov za sledeće učesnice je 10 sati, 37 minuta i 28 sekundi, koju je postavila pobednica Sandra Seviljano iz Španije. Vicešampionka Evrope je Ruskinja Varvara Šikanova (10:44:58) dok je njena zemljakinja Zulfija Gajnanova osvojila bronzu (11:04:40). Milušine rivalke bile su još predstavnice Austrije, Italije i Mađarske.

Živko je na cilj stigao posle 14 sati, 15 minuta i 11 sekundi i našao se na 18. mestu u konkurenciji trkača iz Portugalije, Holandije, Italije, Norveške, Austrije, Češke, Španije i Rumunije. Prva devetorica oborila su rekord staze od 9:54:40, a pobednik, Španac Manuel Meriljas, prvak sveta iz 2020, novi je broj jedan na ovoj deonici rezultatom 8:31:14. Posle nešto više od devet minuta za njim je stigao drugoplasirani Anders Kjarevik iz Norveške (8:40:26) a potom se na cilju pojavio i osvajač bronze Manuel Bajo, takođe iz Španije (8:43:51).

Drugog dana na red je došlo petoro naših predstavnika na Sky race 35 km i 3.550 metara uspona. Rekordi su i ovde rušeni, pa je tako prvih 12 devojaka bilo bolje od prethodnog najboljeg rezultata na ovoj stazi (6:25:03) a najbrža, Patrisija Pinjeda, je za tri minuta nadmašila i prethodni muški rekord.

Naše trkačice stizale su redom na cilj – Lidija Radulović zauzela je 14. mesto pošto je stazu prešla za šest sati, 49 minuta i 39 sekundi. Tatjana Jovanović bila je iza nje vremenom 7:04:54, dok je Marija Kostić stigla za 7:35:13 i našla se na 16. poziciji.

Osvajačice medalja

1. Patrisija Pinjeda (Španija) 4:37:46

2. Fabiola Konti (Italija) 4:56:55

3. Mireja Tores (Španija) 4:57:55

U muškoj konkurenciji naš dvojac ostvario je odlične rezultate. Nikola Ilić je zauzeo 25. mesto rezultatom 5:21:49, a za njim je na cilj stigao Pavle Varinac – 5:27:08. Iza sebe su ostavili još šestoricu trkača iz Holandije, Švedske, Rusije, Belgije i Severne Makedonije, koju je predstavljao nama poznat Marjan Bonev, koji je bio na 29. mestu (6:01:01).

Ovde je, takođe, pao rekord staze od 4:40:53, koji je nadmašilo 19 učesnika. Novi najbrži trkač na ovoj deonici sada je Stijan Angermund-Vik iz Norveške, koji je do ovog Evropskog prvenstva bio rekorder na dužoj stazi od 65 km.